10ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Iaido& 5ο Soryu Iaido Cup, 2017. THREEPEAT του Furyu Dojo Athens και αλλες διακρίσεις

Το 10ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Iaido& 5ο Soryu Iaido Cup, 2017,  πραγματοποιήθηκε από 30 Μαρτίου έως 2 Απριλίου στην Αθήνα , με συμμετοχή όλων των dojo της ΕΟΚΙΝ.Η δραστηριότητα περιελάμβανε Εκπαιδευική Συνάντηση Iaido, εξετάσεις Iaido Kyu& 1-4 dan και τις αγωνιστικές δραστηριότητες του 10ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Iaido& 5ου SoryuIaido Cup.Η παρουσία του Furyu Dojo Athens αλλα και των ”αδελφών” dojo της Ελληνικής οικογένειας Jikiden υπήρξε ιδιαιτερα εντυπωσιακή όπως κάθε χρόνο

Σε ότι αφορά την αγωνιστική επιτυχία:

• Στο 10ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Iaido.
  • Στην Κατηγoρία Mudan, η Μ.Ντινοπούλου  κατέκτησε την 2η θέση και ο Α.Πετρακος την 3ηθέση.
  • Στην Κατηγoρία shodan  ο Γ.Ξένος την 2ηθέση.
  • Στην Κατηγορία  Nidan Sandan, ο Κορομηλάς Α. κατέκτησε την 1η θέση,  και η Παπαδοπούλου Χ.  κατέκτησε την 2η θέση
  • Στην Κατηγορία Yondan, ο  Καραγιάννης Α. κατέκτησε την 2η θέση και ο Π.Σιελλής την 3ηθέση.

Στο 5ο Soryu Iaido Cup, η ομάδα του Furyu-1 κατέκτησε ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ  [threepeat] την 1Η θέση και η ομάδα του Furyu-2 την 3η θέση επιβεβαιώνοντας  για ακόμα μια φορά ότι τοFuryu Dojo Athens κατέχει και διατηρεί το υψηλότερο αγωνιστικό επίπεδο πανελληνίως και όχι μόνο , καθόσον στο   Soryu Iaido Cup συμμετέχουν , ως γνωστόν, και ομάδες άλλων ευρωπαικών χωρών [ όπως Ρωσία, Ουγγαρία κλπ]

Σημειωτέον ότι στην ομαδική κατηγορία οι τέσσερις πρώτες ομάδες οι οποίες κατέκτησαν μετάλλια αποτελούνταν από μέλη του Furyu Dojo καθώς και των αδελφών Dojo [ Koushinkan κλπ] και μάλιστα με 12 από τους 13 συμμετέχοντες αθλητές

Επίσης στις εξετάσεις, μετά από επιτυχή δοκμασία τα παρακάτω μέλη του Furyu Dojo απέκτησαν τους παρακάτω βαθμούς

• dan, Μ.Ντινοπούλου
  • dan, Χ.Παπαδοπούλου[ η πρώτη γυναίκα 4ο dan στο Iaido στην Ελλάδα]

Η ανωτέρω επιτυχία των εξεταζόμενων του  Furyu Dojo Athens  το κατατάσσει στην πρώτη θέση μεταξύ των Dojo  πανελληνίως όχι μόνο ως το πιο πολυάριθμο των μελών του αλλά και ως το πιο υψηλόβαθμο των μελών του αφού αριθμεί ένα έκτο [rokudan]  δύο πέμπτα [godan]  οκτώ τέταρτα  [yondan] και αρκετα τρίτα [sandan] και δεύτερα [nidan] dan χωρίς να υπολογίσουμε τους υψηλόβαθμους αθλητές των αδελφών Dojo [ Zen Center, Koushinkan, Kairyu,]